881 133 233 rod.podgorze@gmail.com

Projektu uchwały Rady M. Krakowa ws. ustanowienia użytku ekologicznego „Kamieniołom Libana”

W okresie od 27 stycznia do 18 lutego 2022 r. prowadzone będą konsultacje społeczne z mieszkańcami Krakowa oraz zainteresowanymi organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dotyczące projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego „Kamieniołom Libana”.

Kamieniołom Libana – proponowany użytek ekologiczny<kliknij aby otworzyć link>

W ramach konsultacji zaplanowano:

  • dyżur konsultacyjny telefoniczny w terminie 27-28 stycznia, w godz. 10.00-12.00 pod numerem telefonu 12 616 88 84
  • dyżur konsultacyjny stacjonarny w dniach 1-2 lutego, w godz. 16.00-17.00 w siedzibie Wydziału Kształtowania Środowiska – os. Zgody 2, pok. 411.
  • spotkanie online dla mieszkańców – 3 lutego o godz. 16.00
  • Przez cały czas będzie też można wypełnić formularz konsultacyjny.

Jednostka merytoryczna: Wydział Kształtowania Środowiska UMK we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Więcej informacji o konsultacjach zostanie opublikowane w serwisie www.obywatelski.krakow.pl niebawem.


>>> Kamieniołom Libana jest jednym z ośmiu kamieniołomów na zrębie Krzemionek. Pozostałe to: Szkoła Twardowskiego, Łom Redemptorystów, Kamieniołom pod św. Benedyktem, Kamieniołom Miejski, Bonarka oraz kamieniołomy obozu Plaszow i kamieniołom przy Rynku Podgórskim.

Nazwa kamieniołomu pochodzi od żydowskiego przedsiębiorcy o nazwisku Bernard Liban. Jego firma produkowała kamień łamany fundamentowy i brukowy oraz wapno budowlane i nawozowe. Pod koniec XIX wieku jako firma „Kamieniołomy i wapienniki Libana i Ehrenpreisa” była największą w tej branży firmą w Krakowie. W latach 1928–1941 działała pod nazwą „Krakowskie Wapienniki i Kamieniołomy SA w Krakowie”. W październiku 1942 r. przejęli ją okupanci niemieccy i założyli Obóz Karny Służby Budowlanej, znany pod potoczną nazwą Liban, a więźniowie tego obozu pracowali w kamieniołomie.

Kamieniołom funkcjonował również po II wojnie światowej. Ostatecznie zamknięto go w 1986 r. i przekazano nowo powstałej fundacji miejskiej „Centrum Edukacji Kulturowej i Ekologicznej”. Planowała ona przekształcić kamieniołom w „Podgórski Zespół Wypoczynkowy”. Brak środków finansowych i protesty przeciwników tego centrum spowodowały, że projektu nie zrealizowano, a kamieniołom przekazano Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej, które nieudolnie zarządzało nim w latach 1988–2004. Do 2019 roku w kamieniołomie nic się nie dzieje. Piece do wypalania wapieni, stalowe młyny i inny sprzęt niszczeją, a kamieniołom zarasta drzewami.

Wyrobisko kamieniołomu ma powierzchnię 18 ha. W 1993 roku na terenie kamieniołomu realizowano sceny do filmu „Lista Schindlera”. <<< [wikipedia]


dużo zdjęć z kamieniołomu w linkach: – < klubpodroznikow.com > i < kasai.eu >

autor zdjęcia: Jerzy Opioła