881 133 233 rod.podgorze@gmail.com

Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow

Przy ul. Swoszowickiej od strony Centrum Handlowego BONARKA widoczny jest spory obszar, który został wykarczowany pod budowę budynku Muzeum KL Plaszow, niemieckiego nazistowskiego obozu pracy przymusowej, przekształconego w 1944 roku w obóz koncentracyjny – Konzentrationslager Plaszow (KL Plaszow).

Teren na którym ma powstać budynek Muzeum nie należał do terenu obozu.

granice Konzentrationslager Plaszow (KL Plaszow)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Tak teren wygląda po wykarczowaniu drzew…

teren pod budowę Memoriału, widok od ul. Swoszowickiej

naciśnij myszką i przesuń prawo/lewo lub użyj kółka aby przybliżyć/oddalić zdjęcie

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Aby przygotować teren pod budowę wycięto 275 drzew, o które ekolodzy toczyli zawzięte boje, wielokrotnie protestując przeciwko wycince i finalnie oddając sprawę do sądu, który w 2021 roku zezwolił na wykarczowanie terenu. Miasto wycinając drzewa dokonało nasadzeń zastępczych, które widoczne są w rejonie ulic Lecha i Swoszowickiej. Na zdjęciach z lutego br. widać, że cały teren przyszłego Memoriału, zarośnięty uprzednio krzewami i drzewami jest bardzo zdegradowany, jakby służył przez kilkadziesiąt ostatnich lat jako swoisty śmietnik każdemu kto miał potrzebę pozbycia się niechcianych rzeczy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

A tak będzie wyglądał Memoriał – Muzeum KL Plaszow.
Od strony ROD “Słonecznik” widoczny jest parking dla autokarów, który będzie zasłonięty od ul. Kamieńskiego drzewami i budynkiem Memoriału, wkomponowanym w naturalne ukształtowanie terenu – skarpę. Według projektu Memoriał z wystawą stałą oraz infrastrukturą zapewniającą funkcjonowanie muzeum (punkt informacyjny, kasa, toalety) schowany będzie pod ziemią, z widocznym jedynie fragmentem elewacji zachodniej. Elewacja ta będzie stanowić rodzaj pomostu, którym odwiedzający będą mogli wejść na teren miejsca pamięci – terenu Muzeum KL Plaszow, przechodząc przejściem podziemnym pod ul. Swoszowicką. Jak zapewniają władze Krakowa i Rada Muzeum, teren KL Plaszow pozostanie otwarty, nieogrodzony i zielony. Ingerencja w naturę zostanie tu ograniczona do niezbędnego minimum.

Memoriał – Muzeum KL Plaszow

więcej informacji:
www.plaszow.org/projekt-upamietnienia
www.krakow.pl/aktualnosci/254210,29,komunikat…
pl.wikipedia.org/wiki/Plaszow
IPN – Niemiecki obóz w Płaszowie 1942–1945. Przewodnik historyczny

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .