881 133 233 rod.podgorze@gmail.com

Budowa / nadbudowa / rozbudowa altany na działce w ROD

Dokumenty do pobrania:

Zgłoszenie budowy/nadbudowy/rozbudowy altany ogrodowej na działce ROD – <druk>

Procedura:

Użytkownik działki: Zgodnie z § 45 ust. 1 Regulaminu ROD w brzmieniu:

  1. Działkowiec obowiązany jest zawiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej, załączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie względem granic działki zgodnie z wymogami określonymi w § 44

Zarząd ROD: Przyjęcie i weryfikacja zgłoszenia.

zgodnie z § 45 ust. 2 Regulaminu ROD w brzmieniu:

2. Zarząd ROD sprawuje nadzór w zakresie realizacji wymogów określonych w § 44. W ramach tego nadzoru zarząd ROD sprawdza również, czy altana działkowa jest zgodna z zawiadomieniem, o którym mowa w ust. 1. Postanowienie § 74 stosuje się odpowiednio.

zgodnie z § 46 Regulaminu ROD w brzmieniu:

  1. Zarząd ROD nakazuje działkowcowi wstrzymanie budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej w przypadku zaistnienia przesłanek uzasadniających podejrzenie naruszenia przepisów regulaminu.
  2. W przypadku stwierdzenia przez zarząd ROD budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej z naruszeniem przepisów regulaminu, działkowiec zobowiązany jest do usunięcia nieprawidłowości, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowywanej altany działkowej, jeśli naruszenia nie mogą
    zostać usunięte w inny sposób.
  3. W przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę działkową lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, zarząd ROD, w imieniu PZD, zgłasza naruszenie do właściwego organu administracji publiczne

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Informacja dotycząca warunków budowy i posadowienia altany w ROD

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (§ 44 Regulaminu ROD) odległość altany działkowej od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry, a maksymalna powierzchnia altany działkowej nie może przekraczać 35 m2. Taras, ganek i weranda mogą mieć łączną powierzchnię do 12 m2 i jeśli ten warunek jest spełniony, ich powierzchni nie wlicza się do powierzchni altany. Zatem powierzchnia zabudowy na działce nie może przekraczać 47 m2 (35 m2 – altana, 12 m2 – taras, ganek, weranda). W przypadku, gdy taras jest większy niż 12 m2, jego powierzchnię wlicza się do powierzchni altany i wtedy powierzchnia altany łącznie z tarasem nie może przekroczyć 35 m2.

Taka sytuacja zachodzi również, gdy ganek, taras czy weranda zostaną zabudowane piętrem. W takiej sytuacji powierzchnia altany na parterze łącznie z powierzchnią zabudowanego tarasu czy werandy (lub ich części) nie może przekroczyć 35  m2

Powierzchnię zabudowy zgodnie z PN-ISO 9836:1997 liczy się po obrysie ścian zewnętrznych budynku w stanie wykończonym, czyli jest nią rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Zatem powierzchnię altany należy wyznaczyć po obrysie jej ścian zewnętrznych oraz słupów i innych elementów konstrukcyjnych zamykających altanę, w tym zamykających zadaszony taras.

Również zgodnie z Regulaminem ROD (§ 44 Regulaminu ROD) oraz Ustawą Prawo Budowlane altana może mieć maksymalną wysokość 5m przy dachu dwuspadowym (stromym) oraz 4 m przy dachu płaskim, przy czym dach stromy rozumiany jest jako dach o kącie nachylenia konstrukcji połaci większej niż 12 stopni, a dach płaski jest dachem o kącie nachylenia konstrukcji połaci nie większej niż 12 stopni. Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.

Zgodnie z § 45 Regulaminu ROD działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie Zarząd ROD o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej, załączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie względem granic działki zgodnie z wymogami określonymi w § 44 Regulaminu ROD. Zarząd ROD w trybie § 45 ust. 2 Regulaminu ROD bada czy zgłoszona budowa/nadbudowa/rozbudowa jest zgodna z Regulaminem ROD, ustawą o ROD oraz z przepisami prawa, czyli Prawa budowlanego. Jeżeli Zarząd ROD poweźmie wątpliwości lub stwierdzi faktyczne naruszenie przepisów Regulaminu ROD, nakazuje działkowcowi wstrzymanie budowy lub rozbudowy altany. W takiej sytuacji zgodnie z § 46 ust. 2 Regulaminu ROD działkowiec zobowiązany jest do usunięcia stwierdzonych przez Zarząd ROD nieprawidłowości, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowywanej altany, jeśli naruszenia nie mogą zostać w inny sposób usunięte. W przypadku zaś powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, Zarząd ROD, w imieniu PZD, jest ustawowo zobowiązany zgłosić naruszenie do właściwego organu administracji publicznej (Art. 13 ust. 2 ustawy o ROD). Stwierdzenie naruszenia przepisów prawa przez właściwy organ administracji publicznej stanowi podstawę do rozwiązania umowy dzierżawy działkowej w trybie określonym w art. 36 ust. 3 ustawy o ROD.

Zgodnie z Art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych w przypadku wygaśnięcia prawa do działki, działkowcowi nie przysługuje wynagrodzenie za urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .